Klub včelařů

Klub včelařů

Včelaření je záliba, která je korunovaná sladkým medem.

Včelstvo ve včelím úlu je na vrcholu svého rozvoje v červenci a má tři až čtyři kila - je to asi třicet až čtyřicet tisíc včel v jednom úlu. Tam je jedna královna, kterou včelaři označuji barevnou značkou, aby znali její stáří a lépe ji v úle viděli a mohli ji věnovat mimořádnou opatrnost. Včela dělnice žije v létě asi měsíc - upracuje se. Podzimní populace žije někdy až do května, podílí se na tvoření tepla v úlu přes zimu. Nikdy nespí a věnuje se výchově jarního včelího plodu.

Zásadním přínosem včelaření v obci je zajištění opylení ovocných kultur, které jsou soustředěny v obci, tedy kolem lidských obydlí. Bez opylení by mnohé ovoce na plodonoších nevzniklo a květy by pouze opadly.

Ve středověku včelaři se nazývali BRTNÍCI a med se nazýval STRDÍM. Včelaři v té době měli výsadu v tom, že tvořili vrchností uznávaný cech.

Včelaři se mezi sebou oslovuji "příteli".

Nyní jsou v naší obci činní tito včelaři: Josef Havrland, Dobromil Frýdek, Evžen Florčík, Emil Lindovský, Stanislav Vavrečka, nově i Miroslav Švidrnoch a Petr Fojtík. Jsme aktivní při Vodnických hrách, kde máme stánek s medem a medovinou.

Finanční zisk pak používáme na pokrytí nákladů k léčení včel v boji s VAROÁZOU, která naše včely trápí. Parazit VAROADESTRUKTOR decimuje naše včely a jen bojem s tímto parazitem se nám daří udržet včelí roje aby neuhynuly.

Emil Lindovský

Tento článek je z roku 2010 a bude aktualizován.


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky